(Rejting 5.00 od 5)
Triatlon
Autor: Mladen Lukovic
Utorak, 30 Kolovoz 2011 20:09

Triatlonska fešta sa više od 140 natjecatelja iz 8 država dogodila se na Marjanu.

Na akvatlonskoj utrci su nastupili uglavnom oni najmlađi. U supersprint utrci je bilo puno kadeta, ali i dosta onih koji su željeli odraditi triatlon, a da se pritom ne moraju baš sasvim slomiti, iscrpiti od napora.

Svi oni koji su željeli sebi i drugima nešto dokazati, nešto osvojiti, odraditi «pravu» utrku uz dobru konkurenciju, došli su na svoje u olimpijskom triatlonu.

Trke su se počele odvijati po predviđenom rasporedu, a ljetna vrućina koja je od ranog jutra sve okruživala i pritiskala je sve više i više rasla. Prvo su startali supersprint triatlonci. Kako su oni završili sa plivačkim dijelom krenuli su akvatlonci i uskoro se cijela kolektivna koncentracija natjecatelja i navijača preselila na cestu gdje su se vozile bicikle i trčalo, te oko  zone izmjene, gdje su se mogli očekivati ključni trenuci na utrkama.

Relativno brzo se sve odvijalo. Dok su akvatlonci završavali svoje natjecanje, najbrži kadeti su počeli stizati u zonu i prebacivati se na trkački dio, uskoro su i svi ostali završili biciklistički dio i od tog nekog trenutka su svi samo trčali. Paliska Luka (TK Pula), Komić Luka (TK Split i Šarić Duje (TK Split) najbrži su bili od kadeta, dok su Bubanko Gabrijela (TK Hidraulika Kurelja), Damjenović Dragana (TK Split) i Šešelja Karla (TK Rival) bile najbrže među kadetkinjama. Bilo je tu i par padova, ali koliko saznajemo nitko se nije ozbiljnije ozlijedio.

Među starijima na supersprint triatlonu najbrži je bio Gordan Petković (TK Zrinski Novatec). Najbrža od žena u cilj je stigla Škevin Sonja  (TK Zagreb).

Nakon malog zatišja počela se popunjavati zona izmjene za olimpijski triatlon i koncentracija ljudi se opet počela prebacivati na uvalu Bene gdje se očekivao početak plivačkog dijela natjecanja. More je kažu bilo na oko 26 stupnjeva Celzijusa, dok je u zraku već odavno bilo preko trideset. Omarina je cijeli dan bila prisutna i sveprisutna vrućina je postepeno postajala četvrta disciplina koju je trebalo savladati na ovoj utrci.

Vrućina je naročito došla do izražaja u završnom trčanju kada su spas svima donijeli volonteri na okrepnim stanicama. Praktički na svakih 600 metara trkačkog dijela su se nalazile okrepne stanice. U nekim trenutcima mi se činilo da je i to premalo, jer sam imao osjećaj da sam već nakon 200-300 metara nakon okrepne  stanice te ispijanja i polijevanja vodom po glavi i ramenima, rukama, po cijelom tijelu, postajao opet potpuno suh i očajno žedan.

Na viši nivo ovu utrku je podiglo petnaestak stranih državljana – triatlonaca, a najviše nekoliko brzih mađara koji su očito došli sa namjerom da pobijede. Tako su se domaći natjecatelji trebali dobro pomučiti kako bi ostvarili dobre plasmane. Na kraju su se četiri mađara našla među prvih šest.

Pobijedio je ipak Stojanović Ognjen iz Srbije koji nastupa za TK Zrinski Novatec. Drugo i treće mjesto osvojili su mađari Balsz Poscai (Debreceni Sportcentrum) i Bajai Peter (Mogyi Triathlon Baja). Patrčević Dejan (TK Zagreb) osvojio je peto mjesto, a najbolji splićanin Marin Koceić (TK Split) osvojio je sedmo mjesto u ukupnom poretku.

Kod žena pobjedu je opet odnijela Mateja Šimic (TK Trisport) iz Slovenije, drugo mjesto pripalo je Dariji Pletikapi (TK Zrinski Novatec), dok je treće mjesto kod žena opet otišlo u Mađarsku - osvojila ga je Forro Zsofia (Kaposvari AC).

Ova utrka je ujedno bila i ekipno prvenstvo Hrvatske u olimpijskom triatlonu, a tri najbolje ekipe u muškoj konkurenciji su: TK Zrinski Novatec, drugi je TK Zagreb, a treći je TK Split. U ženskoj konkurenciji nije bio dovoljan broj ekipa, pa nije izvršeno preoglašenje najboljih.

Ovim nije završila triatlonska sezona u Splitu. TriStar 111 i 33,3 jedna nova, a opet triatlonska utrka održat će se 18. rujna. Očekuje sa preko sto natjecatelja ovog puta većinom stranih državljana. Još nije potvrđeno, ali uz malo sportske sriće ove subote 3. rujna trebalo bi se održati 11. kolo Cannondale duatlon-triatlon kupa.