(Rejting 0 od 5)
MTB orijentacija
Autor: Petar Strmečki
Subota, 15 Srpanj 2006 16:50
U Finskoj na svjetskom prvenstvu u MTB orijentaciji, 9. srpnja vozile su se kvalifikacijske utrke za ulazak u finale na duge staze. Od naših nastupio je samo Bero. Bio je u prvoj grupi i osvojio odlično 20 do 24 mjesto i od plasmana u finale zaostao manje od 10min. No sigurno mu je to bilo dobro iskustvo za nadolazeće finale na srednje staze. Inače najjača skupina bila je ona treća. Tu je pobijedio Mika Tervala za 1.51 min. ispred aktualnog svjetskog prvaka Ruslan Gritsan a i ostala konkurencija bila je opaka. Već se da naslutiti da će domaćini ipak imati glavnu ulogu na ovom WMOCu.
{mosgallery}Finale na srednje dugačke staze (10.07.06)
Finci su odradili izvrstan posao u finalu, te zauzeli prvo, drugo i četvrto mjest Svjetski prvak je Tuomo Tompuri, drugo mjesto zauzeo je Mika Tervala a četvrto Jussi Mäkilä. Ni Rusi nisu bili loši njih četvoro svrstalo se u prvih 10. Finsku trostruku pobjedu pokvario je lanjski prvak Ruslan Gritsan zauzevši treće mjesto. Najveći gubitnik je Jussi Mäkilä koji je već drugu godinu za redom zauzeo četvrto mjesto, zanimljivo je još i to da je oba puta zaostao svega 1.56 min za svjetskim prvakom. Već se naslutila velika borba između Finske i Rusije u štafeti.

Kod cura Michaela Gigon (AUT) obranila je lanjski naslov prvakinje druga je Hana Bajtosova (SVK) a treća Ingrid Stengard (FIN).

Bero je popravio svoj plasman za tri mjesta i ove godine se plasirao na 103 mjesto, ali sa dosta velikim zaostatkom. Ivan je 106-ti a Goran nije ispravno prošao stazu. Nakon toga je sljedio dan odmora a zatim finale na duge staze. Od naših Bero nastupa u B finalu.

{mosgallery}Finale na duge staze (12.07.06)
12. srpnja je u Finskom Jonensuu-u održano finale na duge staze u MTBO. Kod dečkih prvo mjesto zauzeo je Mika Tervala, dok je lanjski prvak svjeta Ruslan Gritsan zauzeo drugo mjesto a broncom se okitio Matti Keskinarkaus. I u ovoj trci opet imamo jednog pehistu a to je Margus Hallik koji je zauzeo četvrto mjesto kao i lani u Slovačkoj. Koliko god mislim da su stranice od svjetskog prvenstva malo šture i neinformativne ipak je zgodno bilo pratiti razvoj rezultata on-line. Tako se moglo vidjeti da je Mika u svim dijelovima staze imao vodeću poziciju dok je primjerice Margus dosta pao u srednjem djelu staze a Ruslan se počeo uzdizat u plasmanu.

Kod cura pobjeda odlazi u Švicarsku - Christine Schaffner, druga je Ksenia Tchernykh a treća Ingrid Stengard. Ipak moram malo i pohvaliti stranice WMOCa stavili su i karte od middlea ovdje možete vidjeti mušku sa ucrtanim putanjama prve trojice

Naši su momci pozavršavali svoju trku u B Finalu. Iz meni nepoznatih razloga ima jako puno diskvalificiranih a naši dečki i nisu tako loši. Bero je zauzeo 18 mjesto, Goran je 25 a Ivan 27, ujedno i predzadnji od onih koji su završili stazu.

{mosgallery}Štafeta (13.07.06)
Jedno je sigurno, ukoliko nastupe sve reprezentacije koje su nastupile danas, i na slijedećem svjetskom prvenstvu u Češkoj, momci koji budu zastupali Hrvatsku štafetu nosit će broj 21. Naime upravo to mjesto od bolje plasiranih štafeta zauzeli su naši dečki danas. To je nažalost i posljednje od onih koji su završile stazu. U ukupnom plasmanu zauzeli su 28 mjesto od 38 štafeta koliko ih je danas startalo u muškoj konkurenciji, a od onih koji su završili to je plasman za predzadnje mjesto. Uspjeli su dobiti samo štafetu Japana2, a nadamo se boljem plasmanu  drugi puta.

Pobjednička štafeta sastojala se od Tuome prvaka na kratke staze, Mike prvaka na duge te Jussia vječito četvrtog. Konačno je netko i kod dečkih obranio titulu. Ali nije bilo lako, Rusi su im non-stop visili za vratom i nakraju završili na drugom mjestu. Švicarci su također bili odlični i uhvatili broncu ispred Danaca, Estonaca i Čeha.

Kod cura pobijedile su Ruskinje ispred Finkinja a veliku borbu za treće mjesto vodile su Čehinje i Austrijanke.